Jaki suplement wybrać? Warto zastanowić się nie tylko nad rodzajem produktu ale także nad jego formą. Kapsułka to nie to samo co tabletka.

Wybierając suplementy diety stajemy przed wyborem nie tylko dotyczącym rodzaju produkty, czy też jego ceny. Warto mieć również na uwadze kwestie, które na pierwszy rzut oka wydają się obojętne. Produkty różnych marek występują w różnej postaci m.in. w formie płynnej lub proszkowej, w postaci tabletki lub kapsułki. Z pozoru wybór między tabletką a kapsułką wydaje się być obojętny, lecz tak naprawdę ma on większe znaczenie niż się wydaje .

Przez wieki substancje lecznicze podawane były w formie płynnej. Pod koniec XIX wieku forma ta zaczęła być wypierana przez tabletki – ze względu na łatwość przechowywania i dawkowania. Producenci najczęściej wybierają postać tabletki, ponieważ ich produkcja jest bardziej uzasadniona ekonomicznie. Niestety masowa produkcja tabletek wymaga stosowania dodatkowych substancji, takich jak np. stearynian magnezu czy dwutlenek krzemu. Pierwszy z nich to związek chemiczny, który nie ulega trawieniu. Poprzez osadzanie się na ścianach jelit hamuje wchłanianie substancji odżywczych. Stearynian magnezu (inaczej nazywany: sole magnezowe kwasów tłuszczowych) dodawany jest, ponieważ dzięki niemu tabletki stają się gładsze i nie zlepiają się w opakowaniu lub przy procesie produkcji. Dwutlenek krzemu natomiast, znany jako E551 wykorzystywany jest jako wypełniacz przy produkcji tabletek. Jest to związek wykorzystywany również do produkcji cegieł, cementu, silikonów, czy przy produkcji elektroniki.

Do tabletek dodawane są również nabłyszczacze, wypełniacze, emulgatory, „poprawiacze konsystencji”, konserwanty, syntetyczne aromaty i sztuczne barwniki, które mogą powodować alergie, dolegliwości jelitowe lub odkładać się w organizmie. Często w suplementach, szczególnie przeznaczonych dla dzieci, znaleźć można cukier lub słodziki których nadmiar w diecie przyczynia się do wzrostu poziomu otyłości w społeczeństwie.

Jeśli nie tabletka, to co?

Lepszym wyborem od tabletek jest kapsułka, która powstała również w XIX wieku. Kapsułka nie jest sprasowana a substancja w niej zawarta może występować pod postacią proszku, granulatu czy płynu. Początkowo były to tak zwane opłatki – kapsułki wykonane ze skrobi w kształcie dwóch miseczek, które po połączeniu tworzyły szczelny i jadalny zbiorniczek. Ich obecnym przemysłowym odpowiednikiem są kapsułki żelatynowe – w formie twardej lub miękkiej. Poza różnicami w budowie kapsułki i tabletki mają podobne właściwości – kapsułki również mogą mieć przedłużone działanie i z powodzeniem sprawdzają się tam, gdzie działają tabletki. Zaletą kapsułek jest brak konieczności dodawania substancji o których wspomniano powyżej.

Kapsułka kapsułce nie równa.

Najpowszechniej stosowne są kapsułki żelatynowe lub celulozowe. Dla wegetarian istotną może okazać się informacja, że do produkcji tych pierwszych na ogół wykorzystuje się żelatynę. Natomiast kapsułki celulozowe, używane jako substytut żelatyny, powstają w wyniku modyfikacji chemicznych, określa się je jako HPMC – Hydroksypropylometyloceluloza.

Warto zwrócić uwagę na nowy rodzaj kapsułek – kapsułkę wykonaną z pullulanu. Kapsułki pullulanowe – są wytwarzane z naturalnego węglowodanu. Kapsułki pullulanowe składają się wyłącznie z pullulanu i wody. Pullulan jest nietoksyczny i nie wchodzi w reakcję z zawartą w kapsułce substancją aktywną, a kapsułki z niego wykonane są bardziej szczelne – co gwarantuje jakość substancji aktywnej znajdującej się w środku. Dodatkowo pullulan wykazuje działanie prebiotyczne i jest odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Nie zapominajmy o środowisku!

Badania wskazują, że coraz powszechniejszym składnikiem naszej diety są już nie tylko witaminy i minerały, ale także plastik (więcej na ten temat dowiesz się czytając nasz artykuł o mikroplastiku. Coraz więcej badań dowodzi, że w organizmie człowieka znajduje się coraz więcej mikrocząsteczek plastiku. Plastik to już nie tylko element opakowania, ale także składnik naszej codziennej diety. Plastik przedostaje się do żywności poprzez odpady. Przypuszcza się, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania. Niestety plastik jest również celowo dodawany do wielu produktów używanych na co dzień, jak na przykład żele pod prysznic, kremy do peelingu, czy pasta do zębów. Warto więc zwracać uwagę na opakowania produktów, które kupujemy i spożywamy, aby nie wzbogacać swojej diety o plastik. Wybierając suplementy SOLHERBS otrzymujesz nie tylko naturalny skład ale również opakowanie bez plastiku.

Wybierając szklane opakowanie suplementów dbamy nie tylko o środowisko, ale także otrzymujemy lepiej zabezpieczony produkt. Już nasze babcie robiąc przetwory na zimę używały wyłącznie szklanych opakowań. Najlepsze gatunki oliwy z oliwek, czy wody mineralnej oferowane są w szklanych ciemnych (brązowych lub zielonych) butelkach. Również w farmacji od lat wykorzystuje się szkło. Szkło jest neutralne, bardziej szczelne (nie przepuszcza powietrza), chroni przed wilgocią, nie reaguje ze składnikami, zapewnia odpowiedni poziom ochrony przed wilgocią i promieniami UV. Odpowiednio gruba ścianka szklanego opakowania chroni wrażliwe składniki przed zbytnimi zmianami temperatury.

Wybierając plastikowe opakowania (blistry czy butelki) nie tylko przyczyniamy się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska, ale także narażamy substancje na niekorzystne działanie światła, wilgoci i temperatury. Każde plastikowe opakowanie reaguje ze składnikami znajdującymi się w ich wnętrzu.

Jaka będzie przyszłość form podawania leków i suplementów diety?

Trudno odpowiedzieć, czy tabletki i kapsułki zostaną w przyszłości wyparte. W 2015 r. po raz pierwszy w historii Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zarejestrowała lek, którego substancja lecznicza została zamknięta w drukowanej postaci, wykorzystującej technologię druku 3D. Dzięki zastosowaniu tej technologii udało się upakować trudny w obróbce technologicznej lek przeciwpadaczkowy w bardzo małej tabletce.

Wybierając suplementy diety warto zwracać uwagę nie tylko na ich rodzaj, ale także na ich formę oraz opakowanie. Poznaj zalety suplementów diety SOLHERBS i wybierz dla siebie najlepsze witaminy, mikroelementy, probiotyki lub ekstrakty roślinne.