Czy wiesz, że regularnie zjadasz ilość plastiku odpowiadającą wadze karty kredytowej, kostki do gry, a nawet wieszaka do ubrań?

Zwracanie uwagi na rodzaj opakowania produktów, które kupujemy i spożywamy jest ważne nie tylko ze względu na ochronę środowiska naturalnego ale również ze względu na nasze zdrowie.

Czy wiesz, że coraz powszechniejszym składnikiem naszej diety są już nie tylko witaminy i mikroelementy, ale także plastik? Coraz więcej badań dowodzi, że w organizmie człowieka znajduje się coraz więcej mikrocząsteczek plastiku. Plastik to już nie tylko element opakowania, ale także składnik naszej codziennej diety

Szacuje się, że każdego dnia, przez 365 dni w roku ludzie wrzucają do mórz i oceanów ciężarówkę plastiku. Tym samym w 2050 r. w morzach może być więcej tworzyw sztucznych niż ryb.

Mikroplastik - czym jest

Duża część tych zanieczyszczeń to tzw. mikroplastik, czyli kawałki tworzyw sztucznych o średnicy poniżej 5 mm. Wykorzystywane są w różnego rodzaju produktach (np. kosmetykach), powstają także w sposób niezamierzony na skutek rozpadu większych kawałków plastiku pod wpływem działania sił przyrody, starzenia czy mechanicznego zużycia.

Zwierzęta nie potrafią odróżnić plastiku od żywności. Niektóre z nich z tego powodu umierają, inne żyją niosąc ze sobą te zanieczyszczenia, tym samym trafiają one do łańcucha pokarmowego, a finalnie na nasze stoły. Znaczne ilości mikroplastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach. Mikroplastik wykrywano również w soli morskiej, miodzie i wodzie butelkowanej.

Skąd plastik w naszej diecie?

Plastik przedostaje się do łańcucha pokarmowego nie tylko poprzez odpady. Przypuszcza się, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania. Czy wiesz, że plastik jest również celowo dodawany do wielu produktów których używasz na co dzień? Mikroskopijne plastikowe kuleczki są wykorzystywane, żeby poprawić działanie oczyszczające żelów pod prysznic lub właściwości ochronne kremów przeciwsłonecznych. Powszechnie używa się go również w kremach do peelingu, czy pastach do zębów. Plastik z tych produktów trafia do łańcucha pokarmowego poprzez ścieki.
Odpady plastikowe są poważnym problemem dla środowiska, jest ich pełno w oceanach i morzach, a rozkładają się bardzo powoli. Mikroplastik uznawany jest za szczególnie niebezpieczny z tego względu, że nie jest widoczny gołym okiem. Niestety oprócz wody obecność mikroplastiku stwierdza się również w powietrzu. Dowiedziono, że włókna i fragmenty plastiku znaleźć można w miodzie i wodzie deszczowej.

Gazeta "Die Welt" podała dodatkowo, że mikrocząsteczki są stosowane nawet w przemyśle spożywczym np. do poprawienia konsystencji ketchupu i cukru pudru, bądź po to, by zapobiec tworzeniu się szarej warstwy na czekoladzie. Jednak według producentów żywność zawierająca mikrocząsteczki nie jest aktualnie dostępna na rynku europejskim.

Ile plastiku zjadamy?

Badania przeprowadzone w USA pokazują, że obywatele Stanów Zjednoczonych konsumują co roku ponad 70 tys. cząsteczek mikroplastiku znajdujących się w jedzeniu i wodzie. Obecnie wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.
Z badania wynikło również, że picie wody z plastikowych butelek nie jest zdrowe. Amerykanie, którzy pili wyłącznie wodę butelkowaną, spożywali dodatkowe 90 tys. cząsteczek plastiku rocznie, w porównaniu do 4 tys. w przypadku osób, które piły tylko wodę z kranu.

Jak podaje WWF tygodniowo zjadamy taką ilość plastiku, która odpowiada wadze karty kredytowej lub długopisy, przez trzy tygodnie wadze grzebienia, a miesięcznie…wadze wieszaka na ubrania.

Warto zrezygnować z przechowywania żywności w plastikowych opakowaniach i torebkach foliowych. Wybierajmy torby wielorazowego użytku zamiast jednorazowych foliowych reklamówek. Zwracajmy uwagę na opakowanie produktów, które kupujemy i spożywamy. Pamiętaj, że wybierając suplementy SOLHERBS otrzymujesz nie tylko naturalny skład ale również opakowanie bez plastiku!