

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 22,95 zł
Skład Witaminy B12 SOLHERBS oparty jest o związek witaminy B12 - cyjanokobalaminę.
Witamina B12 wspomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny (czynnika, którego podwyższony poziom uznawany jest jako czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych). Wpływa na utrzymanie właściwego metabolizmu energetycznego, wspomaga prawidłowe funkcje psychologiczne oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Witamina B12 wspomaga prawidłową produkcję czerwonych krwinek oraz dodatkowo wspomaga odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego.
Naturalny skład i eko opakowanie! Odpowiednia dla wegan i wegetarian!
Gwarancja bezpiecznego zakupu!
Wysyłka w ciągu 24 godzin w dni robocze!
Dostawa już od 11,95 zł
Darmowa dostawa od 199,95 zł!
Naturalny skład bez wypełniaczy, konserwantów, barwników i aromatów
Kapsułka z pullulanu
Odpowiednie dla wegan i wegetarian
Kompleks inuWex® ułatwiający przyswajanie składników aktywnych
Ekologiczne opakowanie przyjazne dla środowiska
Najwyższa jakość substancji aktywnej zawartej w Witaminie B12 SOLHERBS gwarantowana jest przez najstarszy na świecie niemiecki koncern farmaceutyczny.
Witamina B12 inaczej kobalamina, to organiczny związek chemiczny, rozpuszczalny w wodzie, należący do witamin z grupy B. Zawiera kobalt jako atom centralny. Najważniejszą jej rolą jest udział w produkcji czerwonych krwinek krwi (erytrocytów). Kobalamina najczęściej kojarzona jest z niedoborem, który powoduje niedokrwistość.
Głównym źródłem Witaminy B12 są ryby, podroby, mięso, nabiał i jajka. Nie da się jej dostarczyć przez dietę roślinną, dlatego grupą wysokiego ryzyka niedoboru witaminy B12 są weganie i wegetarianie.
Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować Witaminy B12. Co prawa produkcja tej witaminy odbywa się w naszym organizmie w jelicie grubym poprzez symbiotyczną mikroflorę bakteryjną, lecz niestety nie jest ona wchłaniana a wydalana wraz z kałem. Wchłanianie witaminy B12 odbywa się w jelicie cienkim.
Zapotrzebowanie na witaminę B12 u zdrowej osoby to około 2 mikrogramy dziennie. Wchłanianie tej witaminy drogą doustną szacuje się na około 1-2%, dlatego warto wybierać suplementy diety w których zawartość witaminy B12 jest równa lub większa od 100 mikrogram. Warto przyjmować małe dawki witaminy B12 codziennie niż duże, "nasycające" dawki raz w tygodniu. Mała dawka zostanie związana z czynnikiem Castle'a w żołądku i następnie wchłonie się w jelicie cienkim. W przypadku dużej dawki znaczna jej część nie zostanie związana z czynnikiem Castle'a i będzie wydalona w postaci niezmienionej z kałem.
Na niedobór witaminy B12 najbardziej narażeni są wegetarianie i weganie (ze względu na brak tego składnika w pożywieniu roślinnym). Niestety niedobór witaminy B12 często pojawia się także u osób starszych, u których wchłanianie witaminy B12 zmniejsza się wraz z wiekiem. Zagrożone są również osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego (wymienia się tu: celiakię, chorobę Leśniowskiego- Crohna, pacjentów po resekcji żołądka i jelit), a także nadużywające alkoholu.
Także niektóre leki mogą zaburzać przyswajanie i prawidłowy poziom witaminy B12. Są tą m.in kwas acetylosalicylowy (aspiryna), antybiotyki, leki “na zgagę” i nadkwasotę (inhibitory pompy protonowej i antagoniści receptora H2), leki stosowane w chorobach zapalnych jelit.
Niedobór witaminy B12 może nie dawać widocznych objawów często nawet przez kilka lat ponieważ jest ona magazynowana w naszym organizmie, szczególnie w wątrobie (mimo, iż witamina B12 należy do związków rozpuszczalnych w wodzie). Ocenia się, że zapasy witaminy B12 starczają na około 5 lat, ale objawy niedoboru mogą pojawić się znacznie wcześniej - jak na przykład mrowienie kończyn. Długotrwały niedobór może doprowadzić do zaburzeń tworzenia czerwonych krwinek, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju anemii.
Mimo obiegowej opinii metylokobalamina wcale nie jest lepszą formą witaminy B12 od cyjanokobalaminy. Producenci metylokobalaminy przekonują, że jest to "aktywna" forma witaminy B12, co nie do końca jest prawdą. Niezależnie od tego którą formę witaminy B12 będziemy przyjmować, to i tak zostanie ona zredukowana przez organizm do wolnej kobalaminy. Następnie jest metabolizowana do jednej z dwóch aktywnych metabolicznie form: adenozylokobalaminy lub metylokobalaminy. Gdyby metylokobalamina z suplementu w całości docierała do surowicy to w organizmie zabrakłoby adenozylokobalaminy.
Warto mieć n uwadze, że witamina B12 w formie cyjanokobalaminy jest bardziej stabilna od metylokobalaminy dzięki czemu jest bardziej odporna na rozkład spowodowany kontaktem z tlenem oraz światłem słonecznym.
Składniki: Inulina z cykorii, pullulan (kapsułka), ekstrakt z ziela centurii pospolitej (Centaurium erythraea), cyjanokobalamina (witamina B12)
Składniki | 1 kapsułka | RWS* |
Witamina B12 | 100 ug | 4000 % |
Inulina z cykorii | 330 mg | - |
Ekstrakt z ziela centurii pospolitej | 1 mg | - |
* RWS - referencyjna wartość spożycia
Sprawdź również: Kwas foliowy SOLHERBS.